Kardiologija
Kardiologiniai tyrimai
Echokardiografija yra dar kitaip žinoma kaip širdies ultragarsinis (echoskopinis) tyrimas. Tyrimo metu yra tikrinama širdies raumens (miokardo), vožtuvų funkcija, kraujo tėkmė pagrindinėse kraujagyslėse, slėgiai širdies kamerose. Šio tyrimo pagalba galima nustatyti esamas širdies patologijas. Taip pat su mūsų naujuoju ultragarsiniu aparatu galime nuspėti ar gyvūnui ateityje vystysis širdies liga, tai yra ypatingai svarbu didelių veislių šunims.
Tyrimas atliekamas pacientui gulint ant šono, jis nėra skausmingas, pacientui nėra skiriama narkozė procedūrai atlikti. Tyrimo trukmė vidutiniškai siekia 10 – 15 min.
Jeigu tyrimas atliekamas katei, stipriai rekomenduojama katę tyrimui paruošti skiriant jai stresą mažinančią kapsulę 2 – 3 valandas iki atvykimo į kliniką, tam jog katė galėtų ramiai išgulėti tyrimo metu. Preparatas nėra pavojingas sveikatai. Turint daugiau klausimų paskambinus arba atvykus į kliniką, klinikos darbuotojai paaiškintų išsamiau kaip tai veikia.
Echokardiografinį tyrimą rekomenduojame daryti šiais atvejais:
- Visiems šunimis ir katėms su širdies ūžesiais
- Šunims ir katėms kuriems pasireiškė kosulys ar padažnėjęs kvėpavimas fizinio aktyvumo ir ramybes metu
- Fizinio aktyvumo netoleravimas arba fizinio aktyvumo sumažėjimas
- Sąmonės netekimas
- Pilvo apimties padidėjimas
- Galūnių tinimas arba paralyžius
- Profilaktinis tyrimas norint gauti sertifikatą dėl širdies sveikatingumo
Taip pat rekomenduojama atlikinėti kas 1-2 metus echokardiografinį tyrimą veislinėms katėms, kurios turi genetinį polinkį sirgti širdies ligomis. Tačiau neretai serga ir mišrūnai. Didžiausią polinkį turi šios veislės:
- Britų trumpaplaukiai
- Škotų stačiaausiai ir nulėpausiai
- Sfinksai
- Bengalijos katės
- Meino meškėnai
- Persų
- Skudurinukės (Ragdoll)
Elektrokardiografija (EKG) – tyrimas, kurio metu yra užrašomas širdies ritmas (širdies elektriniai impulsai) pacientui esant klinikoje. Tyrimas naudingas norint greitai ir pigiai nustatyti širdies ritmo pakitimus. Naudingas norint vertinti širdies ritmą prieš bendrąją anesteziją (narkozę ar suplanuotą operaciją).
Holterio monitoringas – tyrimas, kurio metu tiriamas širdies ritmas (taip pat kaip elektrokardiografijos metu), tačiau atliekant Holterio tyrimą, širdies ritmas matuojamas nuo 24val per parą iki 7 dienų per savaitę (t.y. gali būti matuojamas 7 dienas iš eilės).
Šis tyrimas atliekamas pacientams kuriems karts nuo karto pasireiškia sąmonės netekimai ir norima pamatyti koks yra širdies ritmas nesant klinikoje.
Taip pat Holterio monitoringas yra būtinas profilaktiniams tyrimams tokioms veislėms kaip dobermanų pinčeriai, bokseriai, vokiečių dogai, airių vilkogaudžiai.
Dobermanų pinčeriai turi savo specifinę širdies ligą – dobermanų kardiomiopatiją. Šia liga suserga 58% Europos dobermanų. Ligos pirmuosius požymius galima aptikta anksčiausiai jau nuo 24 – 36 mėn amžiaus. Ankstyva ligos diagnostika yra svarbi, nes nustačius ligą laiku galime laimėti pacientui daugiau laiko. Ligos pagrindiai simptomai – staiga pasireiškęs dusulys/kosulys (dėl širdies nepakankamumo) arba staigi mirtis (dėl sutrikusio širdies ritmo). Dėl širdies nepakankamumo profilaktikos yra atliekama echokardiografija, dėl staigios mirties rizikos atliekamas Holterio monitoringas.
Dėl šios ligos rekomenduojama dobermanus tikrinti nuo 24 mėnesių amžiaus kas 12 mėnesių atliekant echokardiografiją ir Holterio monitoringą.
Vokiečių Bokseriai turi polinkį sirgi dešiniojo skilvelio aritmogenine kardiomiopatija. Tai yra liga labai panaši į dobermanų kardiomiopatija, kuri gali pasireikšti tiek širdies nepakankamumu, tiek staigia mirtimi dėl širdies ritmo sutrikimų. Bokserius rekomenduojama tikrinti nuo 12 mėn. amžiaus.
Apatinių kvėpavimo takų diagnostika
Atliekama pacientams turintiems dusulio, kosulio, pasunkėjusio ar padažnėjusio kvėpavimo simptomus.
Į šią diagnostiką į eina:
- Krūtinės rentgeno tyrimas
- Krūtinės echoskopinis tyrimas
- Trachėjobronchoskopija
- Bronchoalveolinis lavažas
Dėl šių tyrimų paskyrimo rekomenduojama pasitarti su gydytoju.
Rekomenduojame:
- Suplanuoti vizitą pas gydytoją
- Užsiregistruokite vizitui iš anksto
- Paimkite gyvūno dokumentus: ES pasą, skiepų knygelę, jei turite išrašus iš kitų klinikų, rentgeno nuotraukas, echoskopo, kraujo tyrimo rezultatus
- Užsirašykite visus rūpimus klausimus
- Stenkitės nevėluoti
- Atvykite saugiai automobiliu ar kitu jums priimtinu būdu
- Drąsiai užduokite visus klausimus veterinarijos gydytojui
- Nepamirškite savo augintinį nuolat skatinti ir drąsinti.
- Informuokite mūsų kliniką apie Jūsų planų pasikeitimus. Mes būsime dėkingi